Co očekáváš, stane se…

Jaká je moc vašeho podvědomí? Je to váš přítel nebo nepřítel? Možná jste spolu na jedné vlně a životem proplouváte s lehkostí. Daří se vám vše, na co sáhnete, plníte si sny. Jste zdraví, silní, plní energie. Pro někoho fikce, pro druhého skutečnost.

Úvahy o tom, jak podvědomí a víra v sebe sama funguje, jsou staré jako lidstvo samo. Již v 17. století francouzský filozof, astronom a matematik Pierre Gassendi popisoval případy, kdy lidé, kteří si nechali věštit z hvězd, měli tendence svůj osud naplňovat.

Zmínky najdeme i v Bibli, kdy Ježíš pronáší známou větu: „Jdi a jak jsi uvěřil, tak se Ti staň.“

A jak to máte vy? Máte své sny? A věříte tomu, že se splní? Jaké jsou vaše plány do budoucna? Vidíte svou budoucnost v jasných a zářivých barvách nebo se snad něčeho bojíte? Máte pochyby o sobě samém, o světě, ve kterém žijete? Na podobné téma je i článek Vidíš slunce?

Jistě se vám někdy stalo, že došlo k naplnění toho, čemu jste věřili nebo jste něco prostě věděli,  a ono se tak stalo. Zdokumentováno mnohými příklady se jedná o jev sebenaplňující předpovědi či sebenaplňujícího proroctví.  A to jak v pozitivním slova smyslu, kdy se jedná o Pygmalion efekt, tak negativním jako Golemův efekt.

Mně se víc líbí Pygmalion a o něm vám budu psát. Pygmalion byl antický sochař, který z kamene vytesal tak krásnou dívku, že se do ní zamiloval. Na jeho prosby bohyně Afrodité dívku oživila a byla nejen krásná, ale měla i vlastnosti, které si Pygmalion vysnil.

Pozitivní očekávání mají pozitivní výsledek. Člověk se podvědomě chová tak, aby se jeho očekávání naplnilo. Do zaměstnání nastoupí ambiciózní člověk po škole, který si dá za cíl být do půl roku na managerské pozici a splní se mu to. Někdo, kdo nevěří ve své schopnosti, mu bude jen koukat na záda. Proč? Když nevěří sám sobě, jak by mu mohli věřit ostatní?

Zaměstnanci si vedou lépe, když od nich vedení více očekává a věří jim. Na pracovišti panuje lepší atmosféra a zaměstnanci mají vyšší výkony.

Výzkumy ve školách potvrdily pozitivní očekávání učitelů. Bylo jim sděleno, že někteří žáci jsou více nadaní a učitelé jim věnovali více pozornosti, více je vyvolávali. Věřili jejich výkonům. U těchto žáků došlo ke zlepšení.

Pokud si myslíte, že vás váš potomek vidí jako trapného, budete se tak i chovat. A dítě vám zpětně nastaví zrcadlo, že to tak opravdu je. Tak vám to potvrdí a uvíznete v začarovaném kruhu.

Jak z toho ven? Věřte sami sobě. Hledejte kolem sebe to pozitivní, co chcete vídat dál. A na to se zaměřujte. Podívejte se na svého partnera. Nehledejte na něm nedostatky, zaměřte se na to dobré. A on vám toho dobrého bude nabízet čím dál více.

Na toto téma existuje hodně citátů, můj nejoblíbenější je od Henryho Forda: „Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu.“

Mám ráda motivační filmy, filmy které mají co nabídnout. Poučení, poznání, inspiraci. Většinou jsou ze zahraničních produkcí. Ale nedá mi to a připomenu jeden český.

Znáte film Jáchyme hoď ho do stroje? Film z roku 1974 vypráví o Františkovi, který si za patnáct korun koupil kondiciogram. Měl vypočteny dobré a špatné dny. V těch dobrých František vstával s úsměvem, pouštěl se do akcí, které by ho běžně nenapadly, jen zářil, dařilo se mu, na co sáhl. V těch špatných už vstával s tím, že to bude bída. A tak se dělo, malér nad malér, všechno šlo k šípku, lépe se do ničeho nepouštět.

Vím, že je to jen film. Ale řekněte mi, jak byste se chovali, kdybyste věděli, že dnes budete mít supr den? Všechno vám půjde samo? A jak by se vám vstávalo, kdybyste někde měli napsáno, dnes to bude stát za houby?

Je to něco podobného jako když ráno vstanete „levou“ nohou. Cestou do koupelny zakopnete o práh, potřísníte se zubní pastou, natrhnete oko na punčoše, ujede vám autobus a celý den jedete v podobném módu. Ve stylu když se daří, tak se daří.

Vytvořte si nějaký kondiciogram. Napište si do něj jen samé dobré dny. Asi tušíte, že si nemusíte brát barvičky a kreslit kalendář ani vyplňovat tabulku v excelu.  Stačí vám vaše přesvědčení, vizualizace. Je to jednoduché. Kdo ale potřebujete, chcete či toužíte po technické pomůcce, směle do ní 🙂

Berte každý den jako ten nejlepší. Dnes je ten den. Den, kdy se rozhodnete jen pro to dobré. Začněte. Tvořte si ten nejlepší kondiciogram vašich skvělých dní. Protože vy si tvoříte svou realitu. Svůj život. Protože za to stojíte.

Článek na podobné téma je i tento Vidíš slunce? nebo Co máte v hlavě?

Pro ještě větší dávku motivace si můžete stáhnout moji e-knihu DETOXIKACE MYSLI 7 klíčů k duševní rovnováze

„Miluji život a učím to i své čtenáře. V mých knihách předávám rady, jak se odrazit ode dna, jak překonat vztahovou závislost, sociální fobii a jak díky změně myšlení, relaxaci a přijetí sebe sama vykročit na vlastní cestu ke štěstí.” Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.