Vy jste ta hvězda. Tak koukejte zářit :)

Dnes mám pro vás poselství. Vzkaz pro každého z vás. Ano, nemusela bych v podstatě psát už vůbec nic. Stačilo by, abyste si přečetli nadpis. Ještě jednou a pořádně. Přemýšlejte o tom.

Jaro je v plném rozpuku. Sluníčko nás těší svými paprsky a dopřává nám hřejivých a prozářených dnů. Nad hlavou máme blankytně modrou oblohu a nebe bez mráčků.

Ne, nyní si nebudeme povídat o tom, že mráčků je málo a vody ještě míň. Stěžování si na nedostatek vláhy není účelem článku. Ostatně stěžovat si zvládne každý sám i bez mého přičinění. Tedy ten, kdo chce. Pro některé lidi je to taková již celoživotní rutina. Stěžují si na všechno a na všechny.

Hledají viníky svých nešťastných osudů, ukazují prstem do dáli na toho druhého. Nebo na vládu, na souseda, na zaměstnavatele, na počasí. Hlavně mít ten ukazující prst co nejdále od těla. Co kdyby náhodou ukázal sám na sebe? Ne, to si nepřipustí.

Přijmout vlastní odpovědnost mu je totiž cizí. A hlavně by neměl s podobně založenými o čem mluvit. Stěžování si je totiž jeho běžné téma hovoru. Vždy se najde někdo, kdo mu přizvukuje.

A tak si ty vlastní smutky násobí a potvrzují se v tom, že všechno stojí za houby. A pokud by měli vlastního trápení málo, zapnou si večer zprávy. A zjistí, jaká další neštěstí se stala a co teprve se ještě může stát. Mohou takoví lidé být šťastni? Jakože kompletně? Nemohou. Ale mohou si dopřát štěstí alespoň na chvíli se sebou samým či před ostatními.

Chvilková štěstí jsou dostupná nám všem. Třeba posezení u kávy s dobrým přítelem, koupě kabelky, výtečné jídlo, nečekaný zážitek, samozřejmě příjemný. Ale jsou to pouze okamžiky a většinou závislé na vnějších okolnostech.

Kde hledat štěstí dlouhodobějšího rázu? Asi vás nepřekvapí, když řeknu, že uvnitř sebe. Můžeme ovlivnit to, jak se cítíme, i to, jak se budou cítit naši blízcí. To přeci znáte. Jeden člen rodiny přijde s blbou náladou a je jen otázkou času, kdy se rozprostře na všechny členy domácnosti. Platí to ale i obráceně.

Není nic lepšího než skvěle naladěný partner, dítě či kdokoliv blízký. A hurá když se začne smát. Velmi rychle zajásáme nad tím, jak moc je smích nakažlivý.

Zaměřme se na to pozitivní a to, co můžeme svým přístupem ovlivnit. Vyjděme ven. Vnímejme přírodu. A tak si užívám  jara. Sluníčka. Přemýšlím, co nám současné období přináší. Změnu. Zastavení. Nahlédnutí do sebe sama. Do lidí kolem nás. Více vnímáme, co nás spojuje, ale i rozpojuje. Můžeme o tom přemýšlet. Máme na to čas.

Čas, jednu z nejdražších komodit. Jak s ní nakládáme? Vážíme si jí? Nebo se už těšíme, až děti půjdou do školy, my do práce, pojedeme na dovolenou. Je tu až hodně až… Nebo naplno užíváme dnů, které probíhají naším životem a vážíme si toho, co máme? Zdraví svého a blízkých, partnera, dětí, svobody? Vnímáme vděčnost k životu?

I když vše není tak, jak bychom si přáli, buďme spokojeni s tím, co máme. Že potřebujete novou pračku, nové auto? K čemu vám bude vyjadřování nespokojenosti? Pomůže vám k získání chtěného?

Věřte životu. Věřte sami sobě. Věřte svým snům. Všichni je máme. A nevěřte těm, kteří vás od nich budou odrazovat. Oni sami své sny nemají nebo je už dávno pohřbili v propadlišti dějin.

Moc pěkný citát, který nemohu nezmínit: „Neodpoutávej se nikdy od svých snů! Když zmizí, budeš dál existovat, ale přestaneš žít.“  Mark Twain.

Každý máme volbu. Každý jsme pánem svého života. My rozhodujeme o tom, jak se cítíme právě teď. My rozhodujeme o tom, jaká bude naše budoucnost. Tu si vytváříme právě tady a teď svým přístupem. Co si začít užívat? Každý den si udělat radost?

Vlastní štěstí máme ve svých rukách. Máme ho uvnitř sebe. Možná pohřbené pod nánosy starých dob a myšlenek. Ale nikdo jiný za nás šťastný nebude. Pokud bude vaše štěstí záviset na vnějších okolnostech, může odejít s těmi vnějšími okolnostmi. Pokud bude záviset na jiném člověku, může vaše štěstí odejít spolu s ním. Tak, jak se to ve vztazích děje.

Proto mějte rádi především sami sebe a dejte tak šanci druhým, aby vás mohli následovat. Proto najděte lásku, co nosíte uvnitř sebe, oprašujte ji a vyzařujte. Čím více budete zářit, tím více bude světla kolem vás. Usmívejte se na sebe i okolní svět. On vám to vrátí.

Článek na podobné téma je tento Vidíš slunce? nebo Co očekáváš, stane se…

Pro ještě větší dávku motivace si můžete stáhnout moji e-knihu DETOXIKACE MYSLI 7 klíčů k duševní rovnováze

 

„Miluji život a učím to i své čtenáře. V mých knihách předávám rady, jak se odrazit ode dna, jak překonat vztahovou závislost, sociální fobii a jak díky změně myšlení, relaxaci a přijetí sebe sama vykročit na vlastní cestu ke štěstí.” Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.